вівторок, 13 лютого 2024 р.

Тема: Здоров’я людини. Чинники впливу на здоров’я. 
Мета: Розширити світогляд учнів з питання охорони здоров’я, заохочувати учнів до здорового способу життя, підвищувати санітарно- гігієнічний рівень учнів; виховувати дбайливе ставлення до свого організму, розвивати пізнавальний інтерес до таких наук, як біологія 
 Обладнання: Підручники, стікери, електронні зображення, таблиці. та валеологія. 
Базові поняття і терміни: здоров’я; здоровий спосіб життя; психіка; психічні процеси; фізичне здоровя. 
Тип уроку: засвоєння нових знань. Ключові компетентності: Спілкування державною мовою, екологічна грамотність і здорове життя, уміння вчитися впродовж життя; збереження власного здоров’я. 
 Хід уроку. I. Мотивація навчальної діяльності. Викладач. Немає у людини цінності більшої за здоров’я. Прикро визнавати, що вік людини коротший від черепашачого, і до того ж значна частина її життя приходить у хворобах і стражданнях. Ось чому від науки, словами Марії Складовської-Кюрі, - люди мають право чекати реальні шляхи підтримання здоров’я і позбавлення від недругів. З урахуванням при цьому того, як дивовижно зросли можливості науки, стає зрозумілим трагічний парадокс – епохальні відкриття збільшують владу людини над силами природи, залишаючи саму людину ще й досі майже так само беззахисною перед цими силами, як це було раніше.[2] Справді, спромоглася проникнути в глибини атома й вивільнити енергію, що дрімала там, вийти у простори космосу й побувати на Місяці, побачивши процеси, що відбуваються за млрд. км. Від Сонячної системи. Про те і сьогодні, як і сотні років тому, людину переслідують хвороби, яких не стає менше, а літній вік – золота осінь життя людини, або недоступна більшості людей, чиє життя обривається раніше, або пов’язана з непосильним тягарем передчасного старіння та хвороби. Ще недавно аналіз стану здоров’я призводив до песимістичних висновків – успіхи медицини, що спроможна виліковувати багато захворювань завдяки використанню віртуозної хірургічної техніки та ефективних методів фармакологічних засобів, виявлялися безсилими укріпити здоров’я людей, позбавити їх від недугів і зробити їх життя тривалим і активним.[1] Генетичний потенціал тривалості життя людини складає 120-140 років. Такої думки дотримуються більшість вчених світу. Нині можна назвати 5 народностей, представники яких доживають до 120-140 років на Сході, в Тибеті, в Західному Китаї. Найстарішою людиною вважають лікаря Лі з Китаю. Він народився в Тибеті і, коли йому виповнилося 150 років, він одержав від Китайського імператорського уряду особливий сертифікат, який засвідчував, що йому 150 років. Коли Лі минуло 200 років, він одержав другу грамоту. Помер він у віці 256 років. У 2015 році в Китаї загальна кількість людей, якім минуло 60 років, перевищувала 130 млн. на сьогодні в цій країні живе понад 4 тис. осіб, вік яких за 100 років.[7] Жахливо сказати: в Україні смертність чоловіків в 2-6 разів вище, ніж в цивілізованих країнах! Жінки живуть на 6-8 років довше, ніж чоловіки, хоча «розрив» між тривалістю життя у слабкої і сильної статі повинен дорівнювати приблизно 3-5 років. - Що таке «здоров’я», від яких чинників воно залежить? - Як збільшити вік людини? Обговоренню цих проблем і буде присвячене це заняття.
 II. Вивчення нового матеріалу.
Поняття про здоров’я. Згідно з існуючим визначенням, здоров’я – це природний динамічний стан організму, що характеризується його самоврівноваженістю і врівноваженістю з навколишнім середовищем у духовному, фізичному, а також соціальному плані й ефективно протидіє захворюванням.[9] 11 клас поділяють на 3 групи. 
I група отримує питання: - Що ви розумієте під фізичним аспектом здоров’я?
  II група: - Що ви розумієте під фізичним аспектом здоров'ям?
  III група: - Що ви розумієте під соціальним фактором, що впливає на здоров’я людини? Додаткова інформація 1. Духовний аспект здоров’я. Духовність тісно пов’язана з психікою. Психіка –це здатність мозку відображати об’єктивну дійсність у формі відчуттів, уявлень, думок та інших суб’єктивних образів об’єктивного світу. Психіка людини проявляється у таких трьох видах психічних явищ: психічні процеси, психічні стани, психічні властивості. Психічні процеси – це короткочасні процеси отримання, переробки інформації та обміну нею (наприклад, відчуття, сприйняття, пам'ять і мислення, емоції, воля тощо.) Психічні стани відображають порівняно тривалі душевні переживання, що впливають на життєдіяльність людини (настрій, депресія, стрес). Психічні властивості – сталі душевні якості, що утворюються у процесі життєдіяльності людини і характеризують її здатність відповідати на певні дії адекватними психічними діями (темперамент, досвід, характер, здібності).[4] 2. Фізичний аспект здоров’я передбачає оптимальне, тобто без істотних відхилень, функціонування усіх систем організму людини. Фізичне здоров’я – це уміння володіти своїм тілом, фізичною витривалістю, високим рівнем працездатності. 3. Виділяють такі сфери суспільного життя: - матеріальна – охоплює процеси матеріального виробництва, розподілу, обміну, споживання; - соціальна-політична – включає соціальні та політичні стосунки людей у суспільстві – класові, національні, групові, міждержавні тощо. Саме ця сфера охоплює такі явища і процеси, як революція і війна; - духовна – це широкий комплекс ідей, поглядів, уявлень; - культурно-побутова – це такі явища, як виробництва культурних цінностей, життя сім’ї, побутові проблеми, освіта, виховання тощо. Усі сфери суспільного життя взаємопов’язані. Важливу роль у суспільстві відіграють соціальні відносини. (Рис.1) Відносини Норма життя Суспільні правила життя й суспільства поведінки людей Рис. 1. Соціальні відносини. В основі суспільних відносин лежать індивідуально суспільні інтереси і потреби людей. У суспільстві постійно виникають і вирішуються різноманітні суперечності. Завершальним етапом механізму вирішення суперечності є конфлікт. Усе історичне суспільство постає перед нами як конфліктне.[6] Фактори, що впливають на тривалість життя. За визначенням вітчизняного вченого Г. Церегородцева, здоров’я населення – це своєрідне дзеркало соціально- економічного, екологічного, демографічного і санітарно-гігієнічного добробуту країни.[5] «Мозковий штурм» - Які фактори, на Вашу думку, впливають на здоров’я людини? Кожна група записує на різнокольорових стікетах фактори. На червоних стікетах – фактори, що зміцнюють здоров’я; на зелених - що ослаблюють здоров’я. На дошці намальовано дерево, на яке учні приклеюють ці стікети так, щоб одна сторона дерева була з червоними стікетами, а інша – з зеленими. Викладач узагальнює інформацію і об’єднує чинники до характерних груп, що визначають стан здоров’я населення. Повідомлення учнів. 1. «Здоров’я українців погіршало, - вважав академік Амосов, - тому що народ переживає психологічний стрес. В моєму житті стресів було пре достатньо. Навмисне я з ними боровся – просто підтримував режим». Є люди, які погано переносять стреси. Основна причина – гени….. Мінімум для розслаблення – нормальна кількість годин сну. Для кожної людини – своя потреба у сні, але в середньому треба спати 8 годин. Може допомогти медитація. Професор медицини впевнений, що м’язи обличчя під час посмішки створюють імпульси, які благодійно впливають на нервову систему. Навіть якщо ви спроможні лише на засмучену посмішку, вам все одно стане легше. Причому не тільки вам, але й оточуючим. Саме цей секрет вже давно відомий в Японії та Америці. Всім відома штучна посмішка японського клерка в кінці стомлюючого робочого дня й так звана американська посмішка.[7] Посміхайтесь на здоров’я! Учитель. В Україні є сміхотерапевт Леонід Січкін, до якого на сеанси приходять вже понад 10 років. Він вважає, що сміх знімає напруження. Тому насміявшись досхочу, людина відчуває полегшення і приплив сил. Сміх допомагає легеням позбавлятися застояного в них вологого повітря, вони починають краще працювати і в кров потрапляє більше кисеня. А ще він чудово тренерує голосові зв’язки, м’язи тіла, знімає головний біль, нормалізує тиск і поліпшує травлення. Є гіпотеза, що сміх збільшує концентрацію так званих аутогенних морфінів – наркотичних речовин, які виробляє сам організм. А вони знімають стрес – джерела багатьох хвороб. За благодійним впливом сміх – все одно що біг підтюпцем на місці. Щоб не хворіти, треба так «бігати» мінімум півгодини за день.[8] Повідомлення учня (Додаток 1) Гімнастика довголіття Ім’я видатного кардіохірурга і письменника Миколи Михайловича Амосова відомо багатьом. Своєю невтомною діяльністю він довів, що для стану здоров’я сам собі вік нічого не вартий, - все залежить від людини. Маючи серйозну хворобу серця (він жив з кардіостимулятором), Амосов щоденно бігав по 10-15 км і виконував гімнастичні вправи з 3000 рухів. Завдяки такому тренуванню він до похилих літ оперував, а коли на восьмому десятку ішов на пенсію, почав дивовижний експеримент по перевірці дії фізичних навантажень на літніх людей. У віці 88 років Микола Михайлович продовжував виконувати гімнастику з 3000 рухів, причому 1200 – з гантелями. Бігав по 4 км в день. І це – після того, як йому втретє зробили дуже складну операцію на серці! Гімнастика Амосова дуже проста, але ефективна. Ось кілька вправ з його комплексу: Лежачи в постелі і тримаючись за спинку ліжка, піднести ноги так, щоб коліна досягли лоба. Вставши з ліжка, нахилитись вперед, торкаючись пальцями підлоги, а з часом і всією долонею. Крутити руками в плечових суглобах з максимальною амплітудою. Згинати хребет з боку на бік. Закинути одну руку, потім другу за голову так, щоб торкнутися протилежної лопатки. Крутити тулубом праворуч-ліворуч з максимальним об’ємом рухів. Стоячи, піднімати почергово ноги, зігнуті в коліні, притискаючи їх до живота. Присідати, не відриваючи п’яток від підлоги. Учитель. Український геронтолог, відомий академік Володимир Фролькіс все своє життя шукав засіб, як продовжити життя людини як біологічного виду. Чому ми старіємо? Фролькіс довів, що найперше значення мають зміни генної регуляції, встановив виникнення стрес-вірус синдрому. Але разом з тим він довів, що поруч з процесами старіння в організмі йде анти старіння і працював над створенням препаратів, стимулюючих анти старіння. Найважливішими чинниками збереження молодості В. Фролькіс вважав три складові: дієта, фізична активність і оптимістична активність. Вчений Олександр Чижевський, який займався проблемами геліобіології і довів, що стан біосфери багато в чому залежить від ступеня сонячної активності. Чижевський писав, що було б неправильно вважати, що захворювання або смертні випадки викликаються «космічними або атмосферо-телуричними явищами…Мова може йти тільки про той поштовх з боку вказаних факторів, які, падаючи на підготовлений організм, призводять його до загибелі. Тому, природно, необхідно строго розділити: 1) Зовнішній вплив на організм; 2) Готовність організму до його сприйняття. За Чижевським, з двох названих причин основою є друга. Той, хто хоче залишитися живим і здоровим, зобов’язаний піклуватися про стан власного організму. «Досліджуючи причини смерті людей і тварин, я провів 17500 розтинів, - пише американський доктор Уоллок, - і дійшов такого висновку: кожна тварина і людина, які померли природною смертю (не від катастроф тощо) – вмирають від неповноцінного харчування, тобто від дефіциту харчових речовин. Результати хімічних і біохімічних аналізів доводили, що природна смерть настає через неправильне харчування». Неправильне харчування призводить до дефіциту вітамінів, мінералів, основних амінокислот і протеїно вміщуючих білків тощо. Наприклад, важливість вітамінів для здоров’я людини вже доведена науково. Звісно, що вітаміни здатні перемагати серцево-судинні захворювання, рак, руйнівну дію старіння. Уоллок, - ви інвестуєте в благополуччя лікарів від медицини» Група австралійських вчених після багаторічних досліджень виділила 10 продуктів, які можуть продовжити життя людини на 15-20 років. При їх постійному вживанні зберігається прекрасна фізична й психічна форма. Які ж це продукти? Запам’ятайте: кефір, риба, картопля, помідори, шпинат, риба, чорний хліб, квасоля, рослинна олія, банани, цитрусові. Не обов’язково їх вживати увесь час, достатньо, щоб деякі постійно були на вашому столі. Американський вчений Дж. Джозеф, ведучий спеціаліст з проблем старіння доводить, що чорниця здатна побороти старість. Вчений говорить, що насичена чорницею дієта ефективна проти таких симптомів старіння, як втрата пам’яті, зору, координації рухів. III. Підсумки. Бесіда. (Додаток 2). - Чи довели ми сьогодні доцільність і вірність українських народніх прислів’їв: «Як на душі так і на тілі». «Як я здоров, то мені й хрін за цукор». «Журба здоров’я відбирає, до гробу попихає»? Висновок уроку: Вчитель: східна мудрість каже: „ Людина, яка досягла 30-річного віку і не навчилася зберігати своє здоров’я, не варта його ”. Протягом підготовки до проекту учні опрацювали багато теоретичного матеріалу з даної теми, підібрали ілюстрації, відеоролики; вчилися аналізувати, порівнювати, відбирати необхідну інформацію, працювати самостійно і в групі, відстоювати свої позиції і поважати думки інших. Така робота стає стимулом до нового пошуку, розвиває творчі здібності. Головним результатом є створення цікавого пізнавального матеріалу. Цей матеріал можна використати на уроці біології, а також на виховних годинах з пропаганди здорового способу життя.

Немає коментарів:

Дописати коментар